S rozšířením internetu a online služeb máme stále po ruce nejen veškeré informace, které k běžnému životu potřebujeme, a také možnost nakupování či využívání finančních služeb po internetu. Nebankovní společnosti nás v reklamách opíjejí lákavou představou jak získat v případě potřeby peníze snadno a rychle - pomocí rychlých SMS půjček, často avízovaných jako „půjčky bez registrů dlužníků“ nebo „bez dokládání příjmů“.
Typickým scénářem, prezentovaným v reklamě, je porouchané auto, pračka či nečekaná složenka v kombinaci s prázdnou peněženkou nebo nulovým účtem v období několik dní před výplatou. Půjčit si od známého? Ne, takový „trapas“ si mnoho lidí nepřipustí. V tu chvíli je pro mnoho z nich výhodnější vyslyšet „atraktivní“ nabídku mimobankonvích společností a požádat si o rychlou půjčku online. I s vědomím toho, že pár vypůjčených tisícovek třeba i jednu celou tisícovku zaplatíme.
Z jednoho pohledu představují mikroúvěry chytrý psychologický trik, z jiného je to obchod s lidskou slabostí (někdo by řekl „hloupostí“). Ale ruku na srdce - kolik z nás opravdu hospodaří s penězi tak, že má vždy dostatečnou finanční rezervu?
V případě těchto SMS půjček (SMS proto, že se o ně někdy žádá přes SMS, ale zpravidla až u žádostí o druhou a další půjčku) se jedná o relativně malé částky, které se dají splatit lépe než statisícové dluhy. Nebankovní společnosti jsou proto často ochotny půjčit i lidem, kteří mají záznam v tzv. registrech dlužníků (v dluhových registrech se evidují veškeré finanční závazky klientů u bank, nebankovních firem či telefonních operátorů). Tedy úvěr mohu dostat i ti, kteří měli v minulosti problémy se splácením jiných půjček nebo například neplatili včas za telefon. Tedy potenciálně rizikovým klientům. Rovněž je u tohoto typu úvěrů větší ochota půjčovat lidem s nízkými nebo jen občasnými příjmy. Není se pak čemu divit, že určitá část klientů pak má problém i se splacením relativně malého obnosu.
Nový zákon o spotřebitelském úvěru, platný od prosince roku 2016, sice zpřísnil kritéria pro posuzování žadatelů, ale nemalá část klientů rychlých půjček stále neodhadne své možnosti a dostává se do problémů. V lepším případě to končí individuálním splátkovým kalendářem, v horším případě exekucí nebo osobním bankrotem. I když vláda nedávno schválila mírnější podmínky pro osobní bankrot, stále zůstávají tyto SMS půjčky bez registrů a doložení příjmů přes svou jednoduchost a přehlednost výrazně rizikovým druhem úvěru.
Ten, kdo o tomto typu půjčky uvažuje, by měl zvážit všechna rizika a brát tuto možnost finanční záplaty jako krajní, nouzové a velmi drahé řešení finančních potíží.